We współczesnym świecie coraz więcej osób i instytucji zdaje sobie sprawę z tego, jak istotną rolę będzie odgrywała ekologia w dalszym rozwoju naszej cywilizacji. Stawia to przed nami wyzwania, które mają na celu m.in. minimalizowanie naszego negatywnego wpływu na środowisko oraz systematyczne wspieranie zrównoważonego rozwoju.
Dotlenieni, poprzez swoje działania, wpisują się w te założenia, organizując szereg inicjatyw opartych na standardach ESG. Wspierają również liczne przedsięwzięcia realizujące cele zrównoważonego rozwoju wyznaczone przez ONZ.
W tym artykule zebraliśmy informacje na temat tego, w jaki sposób nasza organizacja integruje zasady ESG w swoich inicjatywach i w jaki sposób może wspierać inne firmy w spełnianiu wymogów ESRS (European Sustainability Reporting Standards).
ESG w działaniach Dotlenionych
Przypomnijmy, że ESG to skrót od angielskich słów Environmental, Social, and Governance oznaczających Środowisko, Społeczeństwo i Ład Korporacyjny. ESG odnosi się do obszarów, które są brane pod uwagę przy ocenie zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej firm.
Nasza organizacja realizuje swoje zadania w kilku kluczowych obszarach ściśle związanych z ESG.
Środowisko i klimat
Prowadzimy działania bezpośrednio wpływające na poprawę stanu środowiska naturalnego, takie jak akcje sadzenia drzew w systemie leśnym, Zielone Eventy (zazielenianie placówek użyteczności publicznej), tworzenie nowych terenów zielonych w przestrzeni miejskiej. Wszystkie wspomniane działania mają na celu przyczynienie się do łagodzenia zmian klimatycznych, poprawy jakości powietrza i bioróżnorodności. Podsumowaniem wszystkich akcji sadzenia drzew i krzewów jest sporządzenie raportu dla uczestników. Może on zostać później wykorzystany np. w rocznym raporcie ESG.
Edukacja i świadomość społeczna
Organizowane przez nas warsztaty, wykłady i konkursy ekologiczne podnoszą świadomość ekologiczną w społeczeństwie. Inicjatywy te nie tylko edukują, ale także angażują społeczności lokalne i firmowe w działania na rzecz ochrony środowiska.
Pracownicy
Oferujemy pracownikom możliwość uczestnictwa w ekologicznych inicjatywach, które sprzyjają integracji i rozwojowi osobistemu. Wydarzenia organizowane przez Dotlenionych wspierają równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, promując jednocześnie zdrowy tryb życia.
Społeczność
Angażujemy społeczności lokalne i firmowe w działania proekologiczne, budując w ten sposób silne więzi społeczne i wspierając zrównoważony rozwój na poziomie lokalnym. Przykładem tego typu inicjatywy jest impreza sportowo-ekologiczna DotlenieniRun – Drzewo i Woda, podczas której promujemy aktywny wypoczynek i działania na rzecz środowiska, a za każdego uczestnika imprezy sadzimy jedno drzewo.
Jak współpracujemy z firmami w kontekście standardów ESRS
ESRS (European Sustainability Reporting Standards) to europejskie standardy raportowania zrównoważonego rozwoju opracowane w ramach dyrektywy o sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (CSRD – Corporate Sustainability Reporting Directive). Określają one zasady i wymagania dotyczące tego, jak firmy mają raportować na temat swoich działań i wyników w obszarach związanych z ESG.
ESRS E1 – zmiana klimatu
Sadzenie drzew, jako jedno z kluczowych działań, które realizujemy wraz z naszymi partnerami, bezpośrednio przyczynia się do łagodzenia zmian klimatycznych. Drzewa są naturalnymi pochłaniaczami dwutlenku węgla (CO2) – jednego z głównych gazów cieplarnianych odpowiedzialnych za globalne ocieplenie. Produkują również tlen niezbędny do życia na Ziemi. Mogą ponadto wpływać na klimat lokalny poprzez regulację temperatury i wilgotności powietrza. Drzewa działają też jako naturalne filtry, absorbując zanieczyszczenia i zmniejszając temperaturę, a ich systemy korzeniowe pomagają w utrzymaniu stabilności gleby, co przeciwdziała erozji.
ESRS E2 – zanieczyszczenia
Uczestnicy akcji związanych z tworzeniem nowych terenów zielonych wspierają poprzez swoje działania redukcję zanieczyszczeń powietrza. Liście drzew pełnią funkcję naturalnych filtrów, które usuwają z powietrza m.in. pyły, metale ciężkie i inne substancje szkodliwe. Drzewa mogą także absorbować niektóre zanieczyszczenia gazowe, takie jak dwutlenek siarki (SO2), tlenki azotu oraz lotne związki organiczne, które są głównymi składnikami smogu i innych form zanieczyszczeń powietrza.
ESRS E3 – różnorodność biologiczna i ekosystemy
Akcje sadzenia drzew mogą być również częścią programów ochrony i rewitalizacji ekosystemów. Tworzenie nowych terenów zielonych przyczynia się do powstawania nowych siedlisk dla różnych gatunków roślin i zwierząt. Zróżnicowanie gatunkowe przyczynia się z kolei do zachowania różnorodności genetycznej i gatunkowej, co jest kluczowe dla stabilności ekosystemów. Nasadzenia mogą także wpływać na poprawę jakości środowiska poprzez regulację mikroklimatu, retencję wody i oczyszczanie powietrza.
ESRS S1 i S2 – pracownicy
Wydarzenia, w których udział biorą nasi partnerzy, wspierają rozwój i integrację pracowników. Warsztaty i wykłady ekologiczne oraz akcje sadzenia drzew to formy spędzania czasu umożliwiające pracownikom edukację na łonie natury i uczestnictwo w działaniach społeczno-ekologicznych. Jest to forma zachęty do aktywności oraz dbania o zdrowie fizyczne i psychiczne.
Udział we wspólnych akcjach ekologicznych sprzyja budowaniu więzi międzyludzkich i integracji społeczności, co jest istotne dla utrzymania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Warsztaty i wykłady ekologiczne dają również możliwość rozwoju osobistego i zdobywania nowych umiejętności poza obszarem zawodowym.
ESRS G1 – prowadzenie działalności gospodarczej
Dotlenieni promują kulturę organizacyjną opartą na wartościach poszanowania praw człowieka i ochrony środowiska. Firmy i organizacje, które realizują z nami akcje tworzenia nowych zielonych przestrzeni, otrzymują po ich zakończeniu podsumowanie zawierające informacje idealnie nadające się do wykorzystania w corocznym raporcie ESG.
Należy rónież pamiętać, że angażowanie się w działania CSR buduje pozytywną reputację przedsiębiorstw jako odpowiedzialnych społecznie, co przyczynia się do zwiększania zaufania klientów, partnerów biznesowych oraz inwestorów. Klienci coraz częściej wybierają produkty i usługi oferowane przez firmy, które dbają o społeczność, środowisko naturalne i prawa człowieka.
Raportowanie ESG – Jak Dotlenieni wspierają swoich partnerów
Współczesne regulacje, takie jak dyrektywa CSRD oraz standardy ESRS, nakładają na firmy obowiązek raportowania swoich działań w obszarze zrównoważonego rozwoju. Dotlenieni wspierają swoich partnerów. Po każdej zrealizowanej akcji przesyłamy szczegółowe podsumowanie. Znajdują się w nim szczegółowe dane dotyczące działań, w które zaangażowali się pracownicy danej firmy oraz celach zrealizowanych podczas wydarzenia. Ponadto podsumowanie zawiera informacje m.in. o liczbie i gatunkach zasadzonych drzew, a także o standardach ESRS, które wpisują się w przeprowadzone działania. Całość można również uzupełnić o dokumentację fotograficzną.
Dzięki tym informacjom przygotowanie corocznych raportów ESG staje się znacznie prostsze, a wspólnie zrealizowane akcje edukacyjno-ekologiczne idealnie nadają się do budowania wizerunku firmy promującej zrównoważony rozwój i odpowiedzialnej społecznie.
Zbuduj z nami zrównoważoną przyszłość
Działania Dotlenionych są doskonałym przykładem na to, jak organizacja może łączyć cele zrównoważonego rozwoju z praktycznymi działaniami, które przynoszą realne korzyści dla środowiska, społeczeństwa i gospodarki. Wspierając firmy w realizacji standardów ESRS, nie tylko pomagamy im w spełnieniu wymogów regulacyjnych, ale także przyczyniamy się do budowania zrównoważonej przyszłości dla nas wszystkich.
Zobacz nasze Case Study i dowiedz się więcej o naszych akcjach
Zorganizuj z nami akcje sadzenia drzew, Zielone Eventy lub warsztaty ekologiczne.