ESG to strategiczne podejście do zarządzania firmą, które uwzględnia kwestie ekologiczne, społeczne i ładu korporacyjnego. Coraz więcej firm wdraża te zasady, aby poprawić swoje wyniki i budować trwałe relacje z partnerami biznesowymi. Oznacza to wsparcie lokalnych społeczności, odpowiedzialne korzystanie z zasobów naturalnych oraz prowadzenie transparentnego i etycznego biznesu. Dzięki dyrektywie CSRD i standardom ESRS firmy z sektora biznesu mogą zwiększyć swoją transparentność i wiarygodność, lepiej zrozumieć i zarządzać ryzykami związanymi z ESG, zwiększyć konkurencyjność oraz konsekwentnie budować zaufanie wśród konsumentów i interesariuszy, co przekłada się na lepszą reputację na rynku.
Obie praktyki mają na celu promowanie działań na rzecz ochrony środowiska, społecznej odpowiedzialności oraz poprawy ładu korporacyjnego. Współgranie tych praktyk jest widoczne w ich wspólnym dążeniu do tworzenia bardziej zrównoważonego i sprawiedliwego świata, co ułatwia firmom implementację zrównoważonych działań zgodnych zarówno z międzynarodowymi, jak i europejskimi standardami. Poniżej przedstawiamy cele ONZ, które realizujemy poprzez naszą działalność.
Dołącz do grona firm, które we współpracy z Dotlenieni.org angażują swoich pracowników i klientów w działania pozwalające zrealizować Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ oraz spełnić wymagania dyrektywy CSRD i standardów ESRS. Razem stworzymy nowe zielone przestrzenie. Podzielimy się z pracownikami Twojej firmy wiedzą o środowisku, spędzając aktywnie czas na łonie natury. Nasze akcje idealnie wpisują się w politykę zrównoważonego rozwoju, dzięki czemu można zamieścić je w corocznym raporcie ESG.
Prowadzone przez nas warsztaty i wykłady ekologiczne umożliwiają pracownikom firm edukację na łonie natury i uczestniczenie w działaniach społeczno-ekologicznych. Jest to również forma zachęty do przejścia na bardziej aktywny tryb życia oraz zadbania o zdrowie fizyczne i psychiczne. Udział we wspólnych akcjach ekologicznych sprzyja budowaniu więzi międzyludzkich i integracji społeczności, co jest istotne dla utrzymania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Działalność człowieka ma ogromny wpływ na środowisko, właśnie dlatego podczas naszych akcji prowadzimy edukację na łonie natury – sadzimy razem drzewa w lasach i tworzymy nowe tereny zielone w przestrzeni miejskiej. Dzięki temu każdy może w praktyczny sposób nauczyć się, jak można zrekompensować szkody wyrządzone naszej planecie.
Akcje tworzenia nowych miejsc zielonych w miastach i poza nimi, w które angażujemy pracowników firm z całej Polski, pozwalają na stworzenie nowych zielonych przestrzeni idealnie nadających się do odpoczynku i pogłębiania w praktyczny sposób wiedzy o ekologii. Korzystają z nich później podopieczni domów dziecka, przedszkoli, pacjenci szpitali lub osoby odwiedzające posadzony przez nas las. Podczas sadzenia drzew i krzewów, każdy uczestnik akcji ma również okazję dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób zieleń wpływa na nasze codzienne życie. Nasze akcje sadzenia drzew mają również na celu wspieranie programów ochrony środowiska i rewitalizacji ekosystemów. Tworzenie nowych terenów zielonych przyczynia się bowiem do powstawania nowych siedlisk dla różnych gatunków roślin i zwierząt. Każda nowa przestrzeń pełna zieleni to również forma walki z zanieczyszczeniem powietrza i możliwość zainspirowania innych ludzi do zaangażowania się w działania na rzecz środowiska oraz walkę z kryzysem klimatycznym.
Angażowanie się w działania z zakresu polityki ESG buduje pozytywną reputację przedsiębiorstw jako odpowiedzialnych społecznie, co przyczynia się do zwiększania zaufania partnerów biznesowych oraz inwestorów. Ponadto klienci coraz częściej wybierają produkty i usługi oferowane przez firmy, które dbają o społeczność, środowisko naturalne i prawa człowieka. Dodatkowo pracownicy chętniej pracują dla organizacji realizujących cele społeczne i ekologiczne. Warto również pamiętać, że w najbliższej przyszłości coraz więcej firm i instytucji będzie zobligowanych do raportowania danych dotyczących zrównoważonego rozwoju (dyrektywa CSRD oraz standardy ESRS).
Wspólne działanie na rzecz społeczeństwa i środowiska pomaga uwrażliwić uczestników akcji i zachęca ich do większego zaangażowania się w redukowanie efektów związanych ze zmianami klimatycznymi. Z kolei efekty pracy wpływają nie tylko na dobrostan pracowników, a są również dowodem na realizowanie misji firmy, która poprzez swoje działania pokazuje swoje zaangażowanie na rzecz środowiska i lokalnych społeczności. Po zrealizowaniu każdej wspólnej inicjatywy wręczamy naszym partnerom raport. Dokument ten można wykorzystać w corocznych sprawozdaniach dotyczących polityki zrównoważonego rozwoju firmy.